5 otázek při hledání místa na svatbu.
Na co se ptát pronajímatele, když si vybíráte místo na svatbu? Přinášíme pět otázek, na které není odpověď jednoznačná a musíte se ptát pronajímatele každého místa, které se vám zalíbí.
1) Jak se bude svatba platit?
Už před první návštěvou je dobré si ujasnit, jak nejlépe by se vám hodilo financovat svatbu a jak dopředu si můžete dovolit dát první splátku. Zároveň je vhodné si i ujasnit, co chcete platit sami a co si mají platit hosté sami (dopravu na místo, alkohol, ubytování atd.). Většina míst vám nabídne financování svatby ve 2 až 4 platbách přičemž první platba následuje pár dní po finálním rozhodnutí pro rezervaci místa. Bývá to malý poplatek. Často se pohybuje v řádech okolo 10 000 korun za to, že vám místo garantuje termín. Tato částká býva následně odečtena z celkové platby.
Další platba (často ta největší) se platí jeden až tři měsíce před konáním svatby. Třetí platba bývá v rozmezí týdne až měsíce před konáním svatby. V tuto chvíli jste svatbu v podstatě zaplatili a je na místu, aby připravilo vše podle vašich představ. Sektali jsme se ale i s místem, které požadovalo zaplatit vše až po skončení svatební hostiny večer nebo druhý den ráno dohromady v hotovosti bez jakéhokoli dokladu. Zde už záleží jen na tom, jak moc jste odvážní.
Samostatnou kapitolou jsou platby všem okolo jako jsou kadeřnice, maskérka, šaty atd.
2) Nabízí místo cenu s DPH nebo bez DPH?
Může se to jevit zvláštně, opravdu ale některá místa nabízí cenu za pronájem bez DPH. Není to nutně nekalá obchodní praktika, tyto místa mají většinou byznys postavený na konferencích nebo firemních akcích a zde je normální uvádět cenu bez DPH. Stejně tak tedy přistupují i ke svatbám.
V 99% případů ovšem nebudete moci fakturovat svatbu jako firemní náklad, je tedy třeba počítat s navýšením ceny o podstatných 21%. Místo, které se zdálo výhodné a levné se může celkově pěkně prodražit. Ptejte se tedy hned na začátku. My v Podrobném vyhledávání a všude na našich stránkách ukazujeme ceny pouze s DPH.
3) Jak se bude účtovat voda a nealkoholické nápoje?
Voda
Obecně placení pití je velmi individuální záležitost a každé místo to řeší jinak. Základní tekutinou je voda. Setkáte s tím, že vám kohoutkovou vodu nalejí zdarma a budou ji doplňovat během dne a večera na stoly, aby si každý host mohl volně nalít. Jsou ale i místa, které nabízejí vodu pouze lahvovou a zde se účtuje každé otevřená lahev zvlášť. Řešením něco mezi je, že do džbánů vody přidají mátu a citrón a již to není “obyčejná voda”. Za tu se též platí buď podle spotřeby nebo fixní poplatek.
Nealkoholické nápoje
Nealkoholické pití se velmi často pije v letních dnech, jeho spotřeba tedy může být nezanedbatelná. Cena bývá účtována za skleničku, je tedy dobré znát ceny a přidat či ubrat na nabídce nápojů dle vlastního uvážení. Jsou i místa nabízející fair trade limonády či pouze bio produkty. Ty už ovšem patří mezi dražší. U nápojů obecně je dobré se domluvit s pronajímatelem na stylu uklízení nápojů ze stolů. Ne vždy čísníci čekají, až je sklenka prázdná a mají tendenci odnášet jakoukoli opuštěnou skleničku. Takovéto chování má pak za následek, že hosté si častěji objednávají pití a narůstá zbytečně pro vás celková útrata za pití.
4) Jak se bude účtovat alkohol?
Vlastní ano či ne?
Dále je vhodné se ptát při hledání místa na svatbu na to, jak je účtován alkohol. Základní rozdělení je, zdali si můžete dovézt svůj vlastní alkohol či nikoli. Při dovezení vlastního alkoholu se dá ušetřit opravdu podstatná suma, jelikož láhev vína může stát od známého vinaře do 100kč za láhev, kdežto svatební místo vám může účtovat klidně 400 kč za láhev. A to ani nemluvíme o tom, když si nakoupíte pití v supermarketu. Další výhodou je, že co nepropijete vám zbyde.
Třetí prostřední variantou je prodávání vlastního alkoholu s příplatkem, takzvaným korkovným. Místo si účtuje fixní profit z lahve/sudu a je na vás, co si dovezete za značky.
Pivo
U piva je důležité je, zdali je účtování po skleničce, láhvi či po naraženém sudu. Místa, která nefungují i mimo svatební hostiny nebo kde budou točit značku piva na vaši vlastní žádost, vám nejspíše naúčtují každý naražený sud bez ohledu na to, kolik ze sudu doopravdy vypijete. Zbytek se holt vyhodí.
Víno
V případě vína býva nejčastěji účtování po lahvi. Dobré místo vám umožní udělat degustaci vín dopředu a rozhdonout se, která budou v nabídce hostům na svatební den. Můžete takto eliminovat vína nepřimněřeně drahá nebo ta, která vám nechutnají. Chtějte degustaci vždy, nekoupíta tak zajíce v pytli.
Tvrdý alkohol
Tvrdý alkohol bývá největším oříškem a dejte si pozor při jeho domlouvání. Může způsobit nejenom nepříjemný účet na konci, ale i pár hostů, kteří nebudou ve stavu hodnéno svatebního dne. Obecně i pronajímatelé míst doporučují se mu vyhnout, popř. ustavit “Gentlemen’s corner”, tedy místo, kde bude možné si dát s ženichem jednoho dva panáčky a budou dvě tři lahvinky k dispozici. Toto místo býva osvozeno od placení pronajímateli svatebního místa a je na ženichovi, jaké lahvinky si přinese.
Další variantou je platba na baru, tedy každý sám za sebe. I toto má ale úskalí a je potřeba se zeptat dopředu. Ne každé místo umožňuje z různých důvodů separátní platbu hostů a celkové útraty za svatbu. Jinak řečeno, na baru nic koupit nejde. Je tedy na vás, zdali se s hosty domluvíte a necháte si tvrdý alkohol zaplatit po svatbě, vynecháte ho úplně anebo budete hledat jiné místo které bude lépe odpovídat vašim požadavkům na svatbu
Pití se platí až na výjimky po skončení svatby. Nebývá ani součást základní kalkulace nákladů od místa, doporučujeme se zeptat na základní odhad personálu, kolik čekají, že se vypije na osobu. Tuto částku si přidejte k celkové sumě za pronájem, pokud alkohol (v nějakém množství) hostům platíte. Placení alkoholu na svatbě rozhodně patří mezi větší náklady svatby.
5) Bude smlouva o pronájmu, faktura či nic?
Vybrali jste místo, domluvili jste se na ceně, postupu, času příjezdu a odjezdu. Jak ale vlastně zarezerovat místo a na co si dát pozor? Termín se rezervuje s ohledem na matriku. Lepší místo má již předdomluvené termíny na matrice, vše tedy řešíte jen se svatebním místem. Jinde ale budete požádání po skončení vaší prohlídky kontaktovat lokální matriku a zjistit si, je-li vaše datum ještě volné. Už to by vám mohlo napověděť nakolik místo o vaši svatbu stojí. Matrika se rezervuje zdarma.
Nejlepší doklad o rezervaci je závazná smlouva pro obě strany. Smlouva specifikuje vaše požadavky, podmínky a povinnosti, stejně ale tak i pronajímatele místa. Součástí by měly být podmínky na odstoupení od pronájmu z ruzných důvodů.
Faktura vám zajistí alespoň doklad o tom, že jste s místem jednali. Bohužel do ní nespecifikujete svoje požadavky a přání. Vždy máte právo přistoupit na podmínky pronajímatele či ne. Faktura je nejčastějším typem dokladu.
No a nic je pouze o důvěře. 🙂