„Konec váhání. Požádám ji o ruku.“ I když se v mysli připravíte na tento velký krok, k činu vede ještě dlouhá cesta. Výběr a koupě zásnubního prstenu s sebou totiž přináší řadu otázek. Podle čeho mám vybírat? S drahým kamenem nebo bez? Jakou velikost? Kolik mě bude stát a kde ho koupím?
Ze zvědavosti jsem se poptal kamarádů, jak dlouho podle nich trvá výroba zásnubního prstýnku, a každý tipoval maximálně týden. Kéž by! Výroba standardního zásnubního prstýnku trvá obvykle čtyři týdny. Pokud prstýnek potřebujete rychleji, dost možná vás čeká zklamání. I když ve zlatnictví nasadíte zoufalý výraz a podpoříte ho přesvědčivými hereckými dovednostmi, srazíte dobu výroby v lepším případě na tři týdny. Na variantu expresního dodání jsem nikde nenarazil. Pokud si navíc vyberete speciální zásnubní prstýnek s neobvyklým kamenem zvláštních tvarů, počkáte si na něj klidně i osm týdnů, možná déle.
Jaké jsou barvy a ceny zásnubních prstýnků?
Standardně se k výrobě zásnubních prstenů používá pět druhů materiálů:
- žluté zlato
- bílé zlato
- růžové zlato
- platina
- stříbro
Nejlevnější částí je kroužek (pokud není posázený diamanty), jehož cena se u jednotlivých materiálů příliš neliší. Rozdíl dělají až kameny. Většinu zásnubních prstýnků zdobí diamant, jehož velikost odpovídá průsečíku snu nevěsty a rozpočtu ženicha. Cena pak závisí převážně na velikosti a kvalitě zvoleného kamene. Například v českém obchodě Brilas seženete stříbrný prsten se zirkonem již za 990 korun. Zlatnictví Rýdl nabízí zlatý zásnubní prsten se zirkonem za 6 580 korun, a jakmile zirkon vyměníte za diamant, cena se přehoupne lehce přes 10 tisíc korun. U Tiffanyho pořídíte prsten i za 136 tisíc dolarů, což při dnešním kurzu odpovídá částce lehce přes 3 miliony korun. Fantazii se meze nekladou (bohužel to samé nelze říct o peněžence). Při výběru ale myslete na to, že prsten kupujete z lásky. Rozhodně neplatí starý marketingový tah, podle kterého má prsten stát jako jeden nebo tři čisté platy.
Velikost prstýnku vám upraví i zpětně
Prstýnky se vyrábějí z kroužkových prefabrikátů a každý prstýnek jde většinou zmenšit nebo zvětšit o číslo až dvě. Rozměr se udává v milimetrech. Máte-li tu možnost, změřte průměr některého prstýnku vaší přítelkyně, nebo ještě lépe, vezměte si ho s sebou do zlatnictví. Jen se předem ujistěte, že jste si nepůjčili prstýnek, který nosí na palci.
Myslete také na vnější faktory jako aktuální fyzický stav nebo počasí. Prostydlé prsty jsou obvykle hubenější, kdežto při vysokých teplotách otékají. Pokud velikost netrefíte perfektně, nezoufejte. Dodatečné úpravy prstýnku jsou běžnou záležitostí.
Jak vybrat ten správný prsten?
V mysli pomalu vyvstává představa prstýnku, ale ještě pořád ji trochu halí oblak mlhy, přes který nevidíte detaily. V takovém případě vezměte na pomoc internet, zadejte parametry, pro které jste se už rozhodli, a dejte prstýnku konkrétní obrysy. Hlavně nezapomínejte mazat historii prohlížení nebo vyhledávat v anonymním okně, zejména používáte-li s přítelkyní stejný počítač. Určitě nechcete, aby nežádoucí reklamy vyzradily váš záměr.
Pokud jste proklikávali na příklady prstýnků uvedených výše, mohli jste si všimnout, že si prohlížíte pouze počítačem simulované obrazy, nikdy skutečné fotky. Je tedy těžké udělat si přesnou představu z internetu a vidím to jako největší problém nákupu. Na druhou stranu člověk získá základní přehled o nabízených tvarech a cenách, takže ví, co může čekat.
Záludným marketingovým tahům se pochopitelně vyhnete nejlépe, pokud se do obchodu vydáte osobně. Člověk si udělá lepší představu o jednotlivých prstýncích, když vidí hru světel a barev naživo. Personál je většinou zvyklý na nesmělé muže a dokáže pomoci s výběrem, a to i v případě, kdy se celá představa prstenu utopila v mlze.
Suma sumárum, od nápadu požádat dívku o ruku k zasnoubení vede relativně dlouhá cesta. Může trvat týdny nebo i měsíce, než budete mít zásnubní prsten v ruce. Tedy pokud k zásnubám nechcete použít vlastní náušnici jako Ross z Přátel.