Už při otevírání tohoto článku asi tušíte, že vás nečeká zábavné čtení, o to méně zábavná aktivita. Ano, zasedací pořádek u stolování je jednou z nejnudnějších aktivit, které se budete v rámci plánování svatby věnovat, ale nelze se mu vyhnout. Čemu všemu, kromě samotného usazení hostů, věnovat během stolování pozornost, aby byla dodržena základní etiketa? 

Kdo, kde, s kým?

Čestné místo v čele tabule patří pochopitelně novomanželům, přičemž nevěsta sedí po pravici ženicha. Tradiční zvyklostí je, aby rodiče ženicha seděli vedle nevěsty (v pořadí tatínek, maminka) a vedle ženicha naopak rodiče nevěsty (v pořadí maminka, tatínek). Toto pravidlo však bývá často porušováno a není považováno za zásadní provinění proti svatební etiketě. Následně přichází na řadu stůl s čestnými hosty, mezi něž se počítají svědci se svými partnery, dále prarodiče a sourozenci s partnery. Ostatní stoly zabírají přátelé a známí, které nezapomeňte usazovat střídavě muž – žena. Řešíte-li vztahy s rozvedenými rodiči, nezoufejte, v tomto případě lze každého z rodičů posadit na opačnou stranu stolu (s jejich novými partnery po boku), nebo jim přímo vyhradit sezení mimo hlavní tabuli.

Stoly a zase stoly

Pokud budou vaše stoly uspořádány kolem tanečního parketu, měl by být hlavní stůl přímo naproti kapele/Dj, či co nejblíže tanečnímu parketu. Platí, že novomanželé by pro co nejlepší výhled měli sedět vždy tak, aby směřovali čelem do místnosti. Dále myslete na stolek, kde bude umístěn svatební dort – ten by měl být co nejblíže novomanželům a zároveň všem dobře na očích. Méně na očích by měl být naopak stolek určen k pokládání svatebních darů, tomu neuškodí být ani v jiné místnosti.  

Osvěžující servírovací sedmero

Skleničku s přípitkem držíme vždy za stopku, při ťuknutí se díváme vzájemně do očí.
Po usazení si látkový ubrousek dáme na klín, papírový ubrousek necháváme na stole.
Obsluha podává jídlo zprava.
Servírování svatební hostiny začíná u novomanželů a postupuje se dle zasedacího pořádku.
Zasedací pořádek určují novomanželé a hosté by se jím měli bez výjimek řídit. Mimo jiné i z důvodu přítomnosti hostů, kteří mohou mít speciální stravovací požadavky, s nimiž je obsluha přesně obeznámena a ví, kam upravené pokrmy zanést.
Obsluha odnáší nádobí, jakmile dojí všichni hosté.
Od svatební tabule se neodchází, dokud se nedojí dezert.

Tým svatebnimisto.cz
Author: Tým svatebnimisto.cz

Perfektní svatba. Ať už se pro vás za tímto spojením schovává dokonalé místo, špičkový catering, nebo bezchybná organizace, jsme tu, abychom vám s čímkoli poradili. Kromě rad a tipů, v nichž váš pravidelně informujeme o současných trendech i tradičních zvyklostech, máme k dispozici také funkci Chytrého vyhledávání. Díky tomu můžete detailně specifikovat vysněné místo a odpovídající lokality také vzájemně porovnávat, a docílit tak podrobného, přehledného průzkumu. Naplánujte si jeden z nejdůležitějších dnů v životě s pomocí Svatebního místa snadno a s úsměvem. Protože šetříme čas pro vzácné chvilky ve dvou. Váš tým Svatebnimisto.cz