Pro mnohé noční můrou, pro jiné možnost předvést, jaký talent se v nich skrývá. Řeč je o prvním tanci novomanželů, tradici, která se dodržuje téměř na všech svatbách. Odkud se vzal první tanec ženicha a nevěsty? Kdo má (kromě novomanželů) tančit s kým? A jak by měl vypadat tanec samotný?

Novodobá tradice prvního tance sahá až do 17. století, tedy doby, která se vyznačovala pořádáním velkolepých plesů a bálů. Na těch bylo zvykem, že první tanec vedl čestný host, obvykle účastník s nejvyšším společenským postavením. Přestože tradice prošla obměnou a v 20. století novomanželé nechali naopak nejprve tančit hosty, dnes je původní zvyk uplatňován na většině svateb. Pokud vás ale mrazí z představy, že budete díky tanci středem pozornosti, nikoho jistě nepobouří, jestliže se odkloníte od zvyklostí a k tanci sezvete rovnou všechny naráz.

První novomanželský tanec dle vybrané etiky dnes vypadá takto:

  1. Nevěsta, které by v ruce neměla chybět svatební kytice, a ženich sdílejí první tanec.
  2. Nevěstu následně převezme k tanci otec a ženich se věnuje matce nevěsty.
  3. Matka a otec nevěsty tancují společně, ženich tančí se svou matkou a potom rodiče ženicha tancují společně.
  4. Taneční parket se následně otevírá družičkám a družbům. Na mnoha svatbách se mládenci střídají při tanci s nevěstou a družičky při tanci s ženichem.
  5. V poslední fázi se přidají k tanci všichni ostatní hosté.

CO ale tančit? Oblíbenou volbou bývá valčík nebo waltz, tance. Zde vynikne pilná příprava v podobě ladného plutí po parketu a bezchybných pohybů. Tyto tance skvělé doplní některé z klasických hudebních skladeb. Pokud se noblesním tanečním vystoupením pochlubit z jakéhokoli důvodu nemůžete, nebude chybou zvolit tolik oblíbený diskotékový „ploužák“. Páry, které naopak holdují extravaganci a rádi se předvádí, mohou v polovině klasický tanec utnout a vrhnout se na vlastní rozdováděnou choreografii s hudebním doprovodem dle vlastního vkusu. Načasování nácviku choreografie, ať už sami, nebo pod taktovkou profesionála, zvažte podle svých tanečních dovedností. Měsíc předem by měl však být dostačující.

Tým svatebnimisto.cz
Author: Tým svatebnimisto.cz

Perfektní svatba. Ať už se pro vás za tímto spojením schovává dokonalé místo, špičkový catering, nebo bezchybná organizace, jsme tu, abychom vám s čímkoli poradili. Kromě rad a tipů, v nichž váš pravidelně informujeme o současných trendech i tradičních zvyklostech, máme k dispozici také funkci Chytrého vyhledávání. Díky tomu můžete detailně specifikovat vysněné místo a odpovídající lokality také vzájemně porovnávat, a docílit tak podrobného, přehledného průzkumu. Naplánujte si jeden z nejdůležitějších dnů v životě s pomocí Svatebního místa snadno a s úsměvem. Protože šetříme čas pro vzácné chvilky ve dvou. Váš tým Svatebnimisto.cz