Zajímavosti britské svatby

Britská svatba má své kouzlo a má i několik pravidel a zvyků, které páry (speciálně ty, které patří nebo chtějí patřit do vyšší společnosti) dodržují. Britská svatba je více strukturovaná s přesným harmonogramem a společenskými náležitostmi než klasická česká svatba. Pokud se chystáte na britskou svatbu, je vhodné si nastudovat základní zvyky a harmonogram svatby.

Ukázka svatebního oznámení na britskou svatbu, kde zvou rodiče nevěsty hosty na svatbu. Jedna ze zajimavosti britské svatby.
Ukázka svatebního oznámení na britskou svatbu

Svatební oznámení

První zajímavosti bristké svatby se kterou se můžete setkat a kterou snoubenci rádi dělají, je zveřejnění jejich zasnoubení v novinách. Ideálně v the Times.

Svatební oznámení poté nepřichází od snoubenců ale od rodičů nevěsty. Je také mnohem více formální a nepřipouští se lidová tvořivost. Takové svatební oznámení se nechává ideálně tisknout u specializované firmy a na kvalitní papír. Svatební oznámení vychází na několik stovek liber. Hezké vzory oznámení pro inspiraci nabízí např. Letterpress.co.uk.


Save the Date

Oznámení se posílá 2-4 měsíce před svatbou. Vzhlede k tomu, že je to poměrně krátká doba před svatbou, často se posílá i neformální “Save the Date”. Může jít o email nebo dopis, který posílají snoubenci a obsahuje datum a místo svatby. Save the Date se posílá okamžitě, jakmile snoubenci vědí, kdy a kde se svatba bude konat.

Jak vypadají ženich a nevěsta?

Na obřadu jsou ženich a jeho nejbližší vybraní kamarádi oblečeni stejně. Mají stejně barevné obleky, kravaty a vázanky, ženich není na první pohled od nich k rozeznání. Jsou nazývání “groomsmen”. Další zajímavosti britské svatby je, že součástí býva i otec ženicha. Část těchto groomsmen zajištují organizaci svatby na místě, usazování hostů, řízení číšníků atd.

Nevěsta má naopak své družičky, které mají stejné šaty v barvě svatby. Družičky se nestarají o chod svatby, ale pouze jsou k dispozici nevěstě. Jedna z nich bývá označována za “Chief Bridesmaid” (nebo též výrazem přejatým z USA “Maid of Honour”). Při obřadu jdou před nevěstou, po obřadu nosí její svatební květinu či se starají o to, aby netahala svatební šaty moc po zemi.

Závěr

Bristká svatba má specifika i při obřadu a hostině. Proslovy mají většinou čtyři osoby a hostina se řídí přesnými pravidly.

Určitě se nějaké britské svatby zúčastněte. Stojí to za to!

Tým svatebnimisto.cz
Author: Tým svatebnimisto.cz

Perfektní svatba. Ať už se pro vás za tímto spojením schovává dokonalé místo, špičkový catering, nebo bezchybná organizace, jsme tu, abychom vám s čímkoli poradili. Kromě rad a tipů, v nichž váš pravidelně informujeme o současných trendech i tradičních zvyklostech, máme k dispozici také funkci Chytrého vyhledávání. Díky tomu můžete detailně specifikovat vysněné místo a odpovídající lokality také vzájemně porovnávat, a docílit tak podrobného, přehledného průzkumu. Naplánujte si jeden z nejdůležitějších dnů v životě s pomocí Svatebního místa snadno a s úsměvem. Protože šetříme čas pro vzácné chvilky ve dvou. Váš tým Svatebnimisto.cz