Jak usadit hosty během stolování, už víte. Přemýšleli jste ale o sestavení zasedacího pořádku během samotného obřadu? Přestože se může zdát, že usazení svatebčanů během ceremoniálu končí zajištěním míst k sezení v předních řadách pro členy rodin, o celé věci lze přemýšlet i barvitěji. Na co hosty posadíte? Do jakého tvaru uspořádáte židle či lavice? V dnešním článku opět několik nevšedních tipů.

Základní pokyny

Přestože obřad přímo nevyžaduje striktní zasedací pořádek, existuje několik tradičních pokynů, které vám pomohou s usazením nejdůležitějších hostů. Při tradičních křesťanských obřadech sedí nevěsta na straně hostů vlevo a ženich na straně hostů vpravo od kostela (pokud se díváte na oltář ze zadní části kostela). Páry, které nemají ohledně sezení žádné preference, mohou tuto tradici zcela vypustit a nechat hosty, aby se usadili dle libosti. Pro obřady, kde se schází početnější rodina, se doporučuje nechat na místech lístečky se jmény, aby některá ze sestřenic z třetího kolene nezasedla místo rodičům či prarodičům.

Trocha geometrie

Pokud plánujete dlouhý, dramatický příchod k oltáři, bude lepší seskládat sezení z většího množství kratších řad, abyste příchod maximálně prodloužili. Ulička přitom může být rovná (vnitřní prostory) nebo různě klikatá a zakřivená, pokud máte svatbu venku. Pokud ale toužíte po intimnějším nádechu a zároveň máte velkou svatbu a nechcete, aby se hosté v posledních řadách cítili špatně, lze zvolit půlkruhové uspořádání. Podobnou atmosféru navodí i obdélníkové rozprostření, kdy je oltář zasazen uprostřed a obklopen hosty. Maximální pocit vzájemné sounáležitosti a komornosti umožní rozložení do spirály, která obestírá nevěstu a ženicha v přátelském sevření.

Když nechcete hosty posadit na židle

Na co hosty přesně usadit, se významně odvíjí od typu svatby. Na venkovních svatbách v lese, ve stodole nebo horách se budou nejlépe vyjímat dřevěné lavice. Ty se obecně hodí na jakýkoli nerovný terén, váha více lidí je totiž udrží na jednom místě. Pokud stojíte o něco netradičnějšího, i s posezením se lze vyřádit. Venkovské svatby snesou například ozdobené balíky sena, „crazy“ obřady dobře doplní třeba barevné semišové taburety.

Tým svatebnimisto.cz
Author: Tým svatebnimisto.cz

Perfektní svatba. Ať už se pro vás za tímto spojením schovává dokonalé místo, špičkový catering, nebo bezchybná organizace, jsme tu, abychom vám s čímkoli poradili. Kromě rad a tipů, v nichž váš pravidelně informujeme o současných trendech i tradičních zvyklostech, máme k dispozici také funkci Chytrého vyhledávání. Díky tomu můžete detailně specifikovat vysněné místo a odpovídající lokality také vzájemně porovnávat, a docílit tak podrobného, přehledného průzkumu. Naplánujte si jeden z nejdůležitějších dnů v životě s pomocí Svatebního místa snadno a s úsměvem. Protože šetříme čas pro vzácné chvilky ve dvou. Váš tým Svatebnimisto.cz